Co to jest Bikepacking

Co to jest bikepacking

Bikepacking to słowo które już na dobre zagościło w polskim słowniku. Mimo że jest to typowo angielskie wyrażenie. Możemy je rozwinąć jako backpack ing + bike = bikepacking. Pomysł na bikepacking przyszedł do nas podobnie jak rowery mtb z USA. Pierwsze manufaktury powstały właśnie tam. To właśnie chęć pedal owania na rowerach mtb na większe odległości po szlakach górskich była powodem że powstały takie torby. Sakwy rowerowe i torby na bagażniki sprawdzają się na łatwiejszych drogach. Ale gdy chcemy wjechać na szlak na rowerze mtb z bagażem to właśnie bikepacking jest odpowiednim rozwiązaniem.

Jak zacząć bikepacking

Najkrócej mówiąc spakuj się na rower do toreb i jedź przed siebie. Generalnie torby do bikepackingu można zamontować do większości rowerów. Jednak idea bikepacking wywodzi się z rowerów mtb. Ale najlepszy rower do bikepackingu to ten który już masz. Jeśli tylko jego budowa, konstrukcja ramy i komponentów pozwala zamontować do niego torby do bikepackingu to będzie on najlepszy – bo już go masz. Pierwsze torby do bikepackingu powstały ok 10 lat temu. Od tego czasu powstały typowe rowery do bikepackingu, jak np Surly ECR, Bombtrack serii Beyond czy Trek 1120, jak i nowy rodzaj rowerów jakim są rowery szutrowe – gravel. Może to być rower xc, szosowy lub enduro ht.

Co zabrać na bikepacking

To co potrzebujesz do tego by spędzić dwa i więcej dni poza domem. Ubrania, jedzenie jeśli nie zamierzasz korzystać ze sklepów, jeśli nie zamierzasz korzystać z obiektów noclegowych i spać gdziekolwiek się znajdziesz zabierz namiot, śpiwór, matę, ew hamak i płachtę biwakową.. Pozatym narzędzia do naprawy ewentualnych ustarek roweru, dętki, pompke itp. Jeśli zamierzasz jeść coś więcej niż suchy prowiant, zabierz lekką kuchenkę i menażkę, sporka, scyzoryk. 

Jak zapakować się na bikepacking

To zależy jakie torby mamy do dyspozycji. Generalnie ideą bikepackingu jest zabranie tylko najpotrzebniejszych rzeczy i podróżowanie podobnie jak backpacking czyli fast and light. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym wpisie. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *